sobota, 31 grudnia 2011

Błędy indeksowania .

Niech ten post będzie przestrogą dla wszystkich osób , które nie do końca przemyślały budowę szkieletu swojej strony przed wrzuceniem jej do sieci . Omówię problem na własnym przykładzie . 

Wykonałem sobie stronkę z której można pobrać darmowe tło do tworzenia stron www . Aby ułatwić projektantom wybór , do każdego obrazka wykonałem osobną stronę zawierającą prezentację tła wykonanego z konkretnego obrazka . O tym , że setki takich obrazków oznaczają setki podstron prezentujących wykonane z nich tło pomyślałem zbyt późno , gdy Google już dawno zaindeksowało mi stronkę . Postanowiłem przerobić jej szkielet i pogrupować  owe podstrony w katalogach . W ten oto sposób podstrona o adresie tlowww.pl/czarne_tlo.html zamieniła się w podstronę o adresie tlowww.pl/grafika_1/czarne_tlo.html . Problem polegał na tym , że Google zaindeksowało obydwie podstrony , lecz pierwszej już nie znalazło i zamieściło jej adres w błędach indeksowania .

 Nie popełnij tego błędu . Zanim w ogóle zaczniesz projektować stronę www , zastanów się , co dokładnie chcesz na niej zamieścić i jak ma wyglądać jej szkielet . Jest to bardzo ważne , gdyż oszczędzi Ci nie tylko problemów z indeksowaniem , ale także z przerabianiem istniejącej treści .

piątek, 30 grudnia 2011

Dodawanie do katalogów .

Dodawanie stron do katalogów , to czynność , której nie zaniedbuje chyba żaden projektant - pozycjoner . Czynność tą zaleca nawet Google i zaleca traktować ją jako wstęp pozycjonowania . Z jednej strony  jest to łatwo dostępne źródło linków , z drugiej jednak znaczna część wpisów zostaje odrzucana . Aby tego uniknąć , należy stosować się do kilku zasad :

                  Należy czytać regulamin . Regulaminy większości katalogów są prawie identyczne . W tym przypadku jednak "prawie" robi wielką różnicę . Należy bacznie zwrócić uwagę na ilość znaków wymaganych w poszczególnych częściach opisu , oraz na uwagi dotyczące oryginalności opisu ( niektórzy moderatorzy wymagają oryginalnych opisów , a inni zadowalają się wpisami kopiowanymi z notatnika ) .

                  Wybór odpowiedniej kategorii i podkategorii . Jest to warunek konieczny podczas dodawania stron do katalogów . Złego wyboru kategorii nie nadrobi najlepszy nawet opis .
                  Odpowiedni tytuł . Wszyscy wiedzą o tym , że treść tytułu jest zarazem treścią linku prowadzącego z katalogu do naszej strony , dlatego zamieszczają tam zlepki słów kluczowych . Najlepiej , jeśli treść tytułu opisu jest jednocześnie treścią tytułu strony .

 Tak w wielkim skrócie prezentują się najczęściej popełniane błędy podczas dodawania stron do katalogów . Staraj się ich unikać a czas poświęcony na dodawanie nie będzie czasem straconym .