poniedziałek, 3 października 2011

Program Word , a może notatnik - ostrzeżenie .

Niech ten post będzie przestrogą dla wszystkich totalnie początkujących webmasterów , którzy dopiero przymierzają się do stworzenia swojej pierwszej strony www . Jeśli jesteś taką osobą , to masz sporo szczęścia że tu trafiłeś , gdyż - jeśli posłuchasz moich rad - pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo czasu .
Na kursie tworzenia stron www zakupionym wraz z jakimś czasopismem znalazłem informacje , które sprawiły , że moja droga do zgłębienia tajników związanych z projektowaniem stron internetowych stała się baaardzo okrężna . Jakie to były informacje ? - przekonajcie się sami :

Jedną z metod na wykonanie strony internetowej jest wykonanie jej w programie Word .
Teza jak najbardziej prawdziwa - co więcej nie trzeba uczyć się żadnych języków projektowania -, jednak ma bardzo poważne wady . Po pierwsze Microsoft wprowadził własny system kodowania czcionki , co sprawia , że właściciele komputerów wyposażonych w inne systemy operacyjne , zamiast polskich liter typu "ą" , czy "ż" , zobaczą jakieś hieroglify . Po drugie strony www wykonane w ten sposób są obarczone ciężkim kodowaniem , co znacznie wydłuża czas ich ładowania . Po trzecie kończąc prace nad stroną , należy ją zapisać jako " strona sieci Web przefiltrowana " . Zabieg ten ma na celu ograniczyć pojemność strony i niestety w znaczący sposób wpływa na jej wygląd , o czym jesteśmy informowani poprzez systemowy komunikat . Żaden jednak komunikat nie jest w stanie przygotować nas na to , jak strasznie zostanie zmasakrowana nasza grafika .

 Do wykonania strony www wystarczy notatnik . Tego też próbowałem i stanowczo odradzam . W notatniku wszystko wygląda tak samo . Bez względu na to czy jest to tag czy fragment tekstu , dla oka ludzkiego wygląda to tak samo . Wszystko wygląda tak samo , a przecież czasami wystarczy brak jednej z liter w sekcji head , aby nasza strona internetowa w ogóle się nie wyświetliła .
Jeśli ktoś się uprze może próbować tego typu zabiegów . Trzeba tylko pamiętać o tym , aby po wpisaniu każdego tagu sprawdzać efekty swojej pracy . Trzeba też bezwzględnie pamiętać o tym , aby zainstalować na swoim komputerze klawiaturę iso-8859-2 . Sama deklaracja w sekcji head nie wystarczy . Aby była dobrze wyświetlona polska czcionka , musisz to zainstalować .
Zupełnie inaczej sprawa wygląda z edytorami tekstu . Wyróżniają one tagi innym kolorem , oraz "domykają" je automatycznie .  W sieci jest dostępnych wiele darmowych edytorów , jednak są one przestarzałe i nie reagują na wpisywanie zdeprecjonowanych znaczników . O co chodzi - już wyjaśniam . O ile w HTML dopuszczalne było formatowanie tekstu i grafiki wewnątrz kodu , o tyle w XHTML jest to niemożliwe i trzeba korzystać ze stylów , w związku z czym część tagów takich jak "font" , czy "align" została zdeprecjonowana . Oznacza to , że na razie wyszukiwarki je odczytują , ale niedługo przestaną zwracać na nie uwagę . Poza tym darmowe edytory są najczęściej w języku angielskim i trudno do nich dostać spolszczenie .
Inaczej sprawa wygląda z płatnymi edytorami . Wśród nich zdecydowanie prym wiedzie Pajączek , którego i ja używam . Jest on bardzo intuicyjny w obsłudze , przekreśla zdeprecjonowane znaczniki kodu HTML , po wpisaniu znaczników podpowiada jakie atrybuty można do nich użyć , a poza tym ma mocno rozbudowany system pomocy , oraz zawiera w sobie kursy projektowania stron www we wszystkich możliwych językach .

 

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Można i w notatniku pisań strony i kodować, lecz może to być dość uciążliwe. Zwykły notatnik nie posiada przydatnych funkcji jak kolorowanie składni czy podpowiedzi. Nie wyobrażam sobie sytuacji jak firma np. https://craftware.pl pisze oprogramowanie na zamówienie dla klienta i robi to w notatniku. Raczej takie coś by nie przeszło.

    OdpowiedzUsuń